به وبلاگ بخش سی تی اسکن قروه خوش امدید،نظرات شما باعث پر بارتر شدن وبلاگ می شود سوالات - نظرات و ارتباط با ما از طریق ایمیل **email:medical.phyisic.2007@gmail.com

 
تاريخ : جمعه هجدهم شهریور ۱۳۹۰
سوال

در چه مواردی سی تی اسکن مغز بصورت هلیکال گرفته می شود؟

پروتکل انجام سی تی مغز به این صورت می باشد.

الف)در موارد ترومایی،انکولوژی،ابسه ها و همچنین سی تی انژیوگرافی سی تی مغز بصورت هلیکال تهیه می شود.

ب)در مواردی از قبیل بررسی شنت،روتین مغز و همچنین زمانی که نیاز به کاتهای نازکتر نیست سی تی اسکن مغز بصورت کانونشنال گرفته می شود.

 

 

 ارسال توسط رحیمی
سی تی اسکن اگزیال ناحیه مغز(axial brain ct scan) 

اسکنهای آکسيال سر در ct scan با استفاده از خطی که گلابلا را به سوراخ گوش خارجی وصل می کند، یعنی  (Glabello Meatal Base Line) انجام میشود، اگر ازخط OMBL برای اسکن­های آكسيال سی تی استفاده شود به معنی آن است که چند اسکن از میان چشم ها عبور می­کند، به منظور جلوگیری از تابش غیر ضروری به چشم­ها ، اسکن­هاي آكسيال سي تي با زاوية 20-10 درجه نسبت به IOMBL انجام مي شود در این حالت فقط يك يا دو اسکن از قسمت فوقانی اربیت عبور می کند. البته در مواردی که بیشتر قسمت پوستریور فوسا بررسی شود کاتها به موازاتIMBL (خطی که لبه تحتانی اربیت را به سوراخ گوش خارجی وصل می کند)تهیه می شود. جهت پوستریور فوسا یا مغز میانی، تقريبا از ناحية قاعدة جمجمه تا سوراخ گوش خارجي، باید پهنای برش و حرکت تخت حدود mm 3 باشد تا آرتيفكت سخت شدگی پرتو BEAM HARDENING به دليل حضور استخوان هاي پتروس در اين ناحيه كاهش يابد. تنظیم mAs به mAs 320 در این ناحیه جهت حفظ کیفیت تصویر ضروری است. بالاتر از اين ناحيه ضخامت برش و حركت تخت mm 8 و mAS به 300 تغيير مي يابد. برای بیشتر بزرگسالان به طور متوسط 16- 14 برش کافی است، شروع اسکن از قاعدة جمجمه است.

توپوگرام سی تی اسکن مغز(scott film)

                         
کاربرد مادة حاجب
مقدار ماده حاجب در بزرگسالان ml 50 از یک ماده حاجب غیریونی با غلظت يد mg/ml 300 ودر اطفال ml/kg 1 وزن بدن حداکثر تا ml 50 ، براي سی تی آنژیوگرافی ml100 استفاده مي شود و بطور معمول اسکنها 60-70 ثانیه بعد از شروع تزریق گرفته می شود.ترجیحا تزریق بوسیله دست انجام می شود و محل تزریق ورید قدامی ارنج می باشد.
به طور كلي، اگرچه در اسكن سر وگردن كاربرد عامل كنتراست اطلاعات بيشتري بدست مي دهد، اما در موارد زير نبايد از ماده كنتراست استفاده كرد:
1- سكته مغزي حاد ( كمتر از 7 روز)، كه مي تواند به علت خونريزي يا ترومبوز باشد.
2- تروماي سر ( در اين حالت پنجرة استخوان نيز علاوه بر پنجره نسج نرم ضروري است).
3- هيدروسفالي، بررسي شانت مغزي، تغيير سطح هوشياري بعد از جراحي.
4- ديمنس و پاركينسون.
5- سابقه حساسيت به يد.
وضعیت بیمار: سوپاین، سر روی تکیه­گاه سر،. سر در مرکز میدان اسکن، زاويه گانتري 20-10 درجه نسبت به IOMBL ،از نمای لترال به عنوان رادیوگراف راهنما استفاده می­شود.

 پروتکل اسکن اگزیال مغز
شروع برش : قاعده جمجمه، ضخامت برش mm8 ، حرکت تخت mm8 ، کیلوولتاژ: KV120، mAs: برای هر برش mAs300. الگوریتم: استاندارد. میدان دید اسکن SFOV: cm25، میدان دید نمایش cm25. پهنای پنجره (WW 80/100/150) مرکز پنجره (WL 40).
اطفال: تنظیم تکنیک­ها در اطفال و نوزادان ضروری است پروتکلهای پیشنهادی برای اسکن سر در اطفال در زير ارائه می شود. بعد از سن 7 سالگی برنامة بزرگسالان را می توان استفاده کرد، ولی در بزرگسالان بسیار لاغر هم مقدار mAs را باید کمتر کرد.

پروتکل اسکن مغز اطفال
شروع برش: قاعده جمجمه، ضخامت برش mm5-4 ، حرکت تخت mm 5-4 ، کیلوولتاژ: KV100، mAs: برای هر برش mAs200. الگوریتم: نرم يا استاندارد. میدان دید اسکن SFOV: cm200-180، میدان دید نمایش cm200-180. پهنای پنجره (WW80/100/150) مرکز پنجره (WL40)

نکته:در موارد ترومایی (head truma)در هر دو حالت چه اطفال و چه بزرگسال علاوه بر ویندوی بافت نرم (standard)باید ویندوی استخوانی نیز تهیه شود.

نرم افزار  (BEAM HARDENING CORECTION (B.H.Gباعث از بین رفتن ارتیفکت ناحیه پوستریور فوسا می شود وجزء خود نرم افزار دستگاه می باشد.واین ارتیفکت به سبب فراوانی استخوان و سلولهای هوایی ماستوئید بوجود می اید.

در تکنیک اگزیال مغز لازم است سر کاملا قرینه باشد.

زمانی که بیمار روی تخت می خوابدو نور مرجع روشن می شود به بیمار گفته می شود چشمهایش را ببنددچون نور مرجع لیزریست و برای عدسی چشم خطرناک می باشد.

-اگر استخوانهای کف جمجمه ملاک باشدسطوح اسکن را مقداری پائنتر گرفته و ضخامت کاتها را 3MM انتخواب می کنیم و مهمتر از همه اینکه فیلتر اعمالی BONE WINDOW خواهد بود.

سی تی اسکن کرونال مغز(CORONAL BRAIN CT SCAN)

در این حالت مقاطع کرونال عمود بر خطوط اگزیال می باشد.بیمار دمر بر روی تخت می خوابد.سر کاملا در حالت قرینه.سر بیمار تا جایی به عقب کشیده می شود که خط کرونال از وسط گوش عبور نماید.در این تکنیک همانند اگزیال مغز خط رفرانس سوراخ گوش خارجی می باشد.

اسکات تهیه شده همانند اگزیال مغر LATERAL می باشدو نقطه شروع کاتها از15 سانتی متربالا تا 10 سانتی متر پائین نقطه رفرنس می باشد.

-ضخامت کاتهاSLICE THICNES) :MM ۵-7) درست از پشت چشم تا پشت استخوان پس سری انتخواب می شود.

-خطوط اسکن دقیقا عمود بر کام می باشد.

در تکنیک کرونال مغز سوراخهای اوال واسپینوزوم وعروق ناحیه پوستریور فوسا را خوب می بینیم

همچنین سلولهای هوایی ماستوئید،بطن چهارم در ناحیه پوستریور فوسا،ساقه مغز،پوسترو مدولاوهیپوفیز دیده می شود.

-فیلتر اعمالی استاندارد(SOFT TISSUE OR STD) می باشد مگر برای دیدن استخوانهای کف جمجمه در موارد شکستگی که علاوه بر فیلتر استتاندارد ویندوی بافت استخوانی نیز تهیه می شود.

اندکاسیونهای پوستریور فوسا

1-بررسی مخچه

2-بررسی ساقه مغز

3-بررسی خونریزی ها

انواع خونریزی ها

خونریزیها همراه با شکل

4-تومورها(TUMORS)

از شایعترین تومورهای ناحیه پوستریور فوسا اکوستیک نورینوما می باشد که در ناحیه CP ANGLE بوجود می اید.بین سوپرا تنتوریال و پوستریور فوسا

5-شکستگیها(FRACTURE):شکستگیهای این ناحیه بسیار خطرناک است وباعث بیرون امدن CSF از بینی می شود.کف جمجمه شامل مهمترین و حیاتی ترین عناصر می باشدو شکستگیهای این ناحیه عمدتا باعث قطع اعصاب وعروق وخونریزی می شودو بهمین دلیل است که در این ناحیه باید کاتهای ظریف گرفته شود و ویندوی استخوانی تهیه شود.

6-یکی از مهمترین اندکاسیونهای ناحیه پوستریور فوسا عمل LP می باشد.زمانیست که پزشک تشخیص عفونت می دهد و نمی خواهد LP کند و می خواهد ببیند که بطن چهارم باز است یا نه.بسته بودن بطن چهارم نشاندهنده اینست که فشار داخل جمجمه بالا می باشد.اگر ادم وجود داشته باشدبطنها روی هم قلمبه شده وبصورت یک نقطه بسیار کوچک دیده می شود.در حالت عادی بصورت دایره دیده می شودودر این حالت عمل LP انجام نمی دهند واین عمل زمانی انجام می شود که بطن چهارم باز باشد.بصل النخاع مرکز تنفس می باشد.اگرLP انجام شود جای ان خالی شده وعناصر مغزی به پائین هرنیه می شودوروی بصل النخاع فشار می اورد و بیمار ارست می کند.

سی تی اسکن مغز با تزریق کنتراست(BRAIN CT SCAN WITH CONTRAST)

در برسسی تومورها بعلت سد خونی ایجاد شده ماده حاجب تزریق می شود.دارو از سد خونی عبور کرده وتصاویر رضایتبخشی از ناحیه تومور بدست می اورد.

-در خونریزیها وCVA(CEREBERO VASCULAR ACCIDENTاز سی تی با تزریق استفاده نمی شود.همچنین در شکستگیها و اتروفی مغز نیازی به تزریق ماده حاجب نمی باشد.

-حجم ماده حاجب تزریقی در سی تی اسکن مغز120-150 سی سی امنیوپاک می باشد.در اطفال حدود 2 سی سی به ازائ هر کیلو وزن ماده حاجب تزریق می شود.

-تزریق ترجیحا با دست انجام می شودو اسکنها 60-70 ثانیه بعد از تزریق شروع می شود.

بعضی مواقع جهت بررسی متاستازها درخواست سی تی اسکن دابل دوز می شود(DUBLE DOSE BRAIN CT SCAN)که در این حالت بجای 30 گرم ید 60-80 گرم ید یعنی 200-250 سی سی ماده حاجب تزریق می شود.اسکنها با تاخیر 30-45 دقیقه بعد از تزریق ماده حاجب تهیه می شوند.ضایعات متاستاتیک بصورت پراکنده دیده می شوندواز 2 تا بیشتر می باشنداگر از 2 تا بیشتر باشد متاستاز است مگر خلاف ان ثابت شود.این روشبرای بیماری MS نیز استفاده می شود وان زمانی است که دسترسی به MRI نیست که دابل دوز وبا تاخیر گرفته می شود.

-پلاکهای MS دردابل دوز و با تاخیر 30-45 دقیقه دیده می شود.

 ارسال توسط رحیمی

شارژ ایرانسل

فروشگاه اينترنتي ايران آرنا

دانلود

دانلود