به وبلاگ بخش سی تی اسکن قروه خوش امدید،نظرات شما باعث پر بارتر شدن وبلاگ می شود سوالات - نظرات و ارتباط با ما از طریق ایمیل **email:medical.phyisic.2007@gmail.com

 
تاريخ : چهارشنبه چهارم آبان ۱۳۹۰
                                   

اناتمی سکشنال شکم

 

         

تکنیکهای سی تی اسکن شکم و لگن

اکثر درخواستهای سی تی اسکن ناحیه شکم تحت عنوان سی تی اسکن شکم و لگن درخواست می شود.

در سی تی اسکن ناحیه شکم ولگن احشای داخل شکمی از قبیل کبد،طحال،پانکراس،معده و روده ها،مزانتر،ادرنال،کیسه صفرا،کلیه و حالب و مثانه بررسی می شود.

سی تی اسکن شکم و لگن بصورت روتین با کنتراست خوراکی و وریدی درخواست می شود.اما در مواردی از قبیل بررسی سنگها وهمچنین توده های کلسیفه ناحیه شکم و لگن سی تی این ناحیه بصورت بدون کنتراست تهیه می شود.

_در مواردی نیز سی تی اسکن شکم و لگن صرفا با کنتراست خوراکی گرفته می شود و ان زمانی ست که سطح کراتینین خون بالای 6 باشد برای مثال در بیماران مبتلا به مالتیپل میلوما که در این موارد سی تی اسکن شکم و لگن بدون کنتراست وریدی تهیه می شود.

روش تصویربرداری

-بیمار به حالت SUPINE روی تخت سی تی اسکن می خوابد.دو دست بیمار به سمت بالای سر کشیده می شود(جهت جلوگیری از ارتیفکت).نقطه سانتر زائده گزیفوئید می باشد.توپوگرام تهیه شده در نمای AP می باشد.محدوده اسکن از S50mm تاI400 جهت شکم و لگن و I 250MM جهت بررسی شکم به تنهایی می باشد.

-کاتها بصورت اگزیال از دام دیافراگم تا کرت ایلیاک برای شکم و سمفیز پوبیس برای شکم و لگن گرفته می شود.

-کاتها با ضخامت 10-7mm تهیه می شوند.

-سی تی اسکن شکم ولگن بصورت هلیکال گرفته می شود.

-FOV انتخابی LARGE یا بزرگ انتخاب می شود.

-فیلتر انتخابی استاندارد ددر نظر گرفته می شود.

-pich factor  انتخابی درسی تی اسکن شکم ولگن برابر 1 انتخاب می شود.البته در مواردی که رزولوشن مهم باشدمانند سر پانکراس و همچنین در استخوان تمپورال  می توان از pith کمتر استفاده نمود.ودر مواردی نیز که رزولوشن اهمیت زیادی ندارد مانند بررسی سنگ می توان از پیچ بزرگتر نیز استفاده نمود.

-pich کمتر،رزولوشن بیشتر و دز بیمار بیشتر است.

-بسته به پاتولوژی و بیماری فاکتور پیچ قابل تغییر است.

-درسی تی اسکن شکم و لگن با کنتراست وریدی تزریق ماده حاجب در فاز وریدی (portal) حدود 50-70 ثانیه بعد ازشروع تزریق انجام می شود.

-فلوی تزریق برای سی تی اسکن شکم ولگن 2-3ml بر ثانیه می باشد.

-تزریق بوسیله انژکتور انجام می شود.ومزیت استفاده از انژکتور اینست که تصویر عروق یکنواخت می باشد.

-در بیمارانی که مشکل بدخیمی دارند،بهترین روش اسکن 3 فاز(3 phase)می باشد.

-در اسکن 3 فاز، فازاول شریانی(arterial phase)که حدود20-30 ثانیه پس از شروع تزریق می باشد.فاز 2 ،فاز وریدی(prtal phase) می باشد که حدود 50-70 پس از شروع تزریق می باشد و فاز 3،فاز تاخیری (late phase)می باشد که 12-90 ثانیه پس از شروع تزریق می باشد.

روش انجام سی تی شکم و لگن 3 فاز در موارد بدخیمی

-بیمار supine روی تخت می خواهد.دو دست به سمت بالا کشیده می شود.نقطه سانتر زائده گزیفوئید. وتوپوگرام تهیه شده در نمای AP مباشد.

1-از روی توپوگرام تهیه شده کاتها چیده می شود.

2-چیدن کاتها به این شکل است که ابتدا فقط از ناحیه کبد بصورت لوکالیزه بدون کنتراست وبا ضخامت 10mm تهیه می شود.

3-دراین مرحله  از همان قسمت کبد که لوکالیزه نموده ایم در یک فاز شریانی 30-20 ثانیه با ضخامت مقطع 7mm کات اگزیال تهیه می شود که در این فاز متاستازها دیده می شوند.

4-سپس از تمام ناحیه شکم ولگن در فاز پورتال(portal phase) حدود70-50 ثانیه پس از شروع تزریق با ضخامت مقطع 7mm کاتهای اگزیال تهیه می شود.

5-در این مرحله از ناحیه کلیه ها ومثانه با ضخامت مقطع 10mm وحدود 5-2 دقیقه بعد از شروع تزریق بسته به فعالیت کلیوی بیمار کاتهای تاخیری تهیه می شود.  ارسال توسط رحیمی

شارژ ایرانسل

فروشگاه اينترنتي ايران آرنا

دانلود

دانلود